Podwójne obywatelstwo
Podczas przekraczania granicy państwowej, podróżny traktowany jest jako obywatel kraju, którego dokument okazuje funkcjonariuszowi Straży Granicznej do kontroli. Funkcjonariusz SG nie zadaje pytań dotyczących posiadanego przez podróżnego obywatelstwa, za wyjątkiem przypadku, kiedy w trakcie wykonywania obowiązków służbowych taką informację uzyska.
Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z przepisami, obowiązującymi w Rzeczpospolitej Polskiej, obywatel Polski zobowiązany jest do posługiwania się polskim dokumentem podróży podczas przekraczania granicy państwowej.
Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej obywatelstwo polskie nabywa się przez urodzenie z rodziców będących obywatelami polskimi. Obywatel polski nie może utracić obywatelstwa polskiego, chyba że sam się go zrzeknie.
W przypadku podróży np. do USA zaleca się posiadanie zarówno paszportu polskiego ( okazać polskiej Straży Granicznej ) oraz paszportu wydanego przez władze USA, który należy przedłożyć tamtejszym służbom dokonującym kontroli paszportowej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim.
Art. 3.1 Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa, ma wobec Rzeczpospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.
2. Obywatel Polski nie może wobec władz Rzeczpospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
Art. 34.
1. Obywatelstwo polskie nabywa się przez urodzenie z rodziców będących obywatelami polskimi. Inne przypadki nabycia obywatelstwa polskiego określa ustawa.
2. Obywatel polski nie może utracić obywatelstwa polskiego, chyba że sam się go zrzeknie.